Leczenie neurologiczne w Gdańsku

Zachęcam Państwa do zapoznania się z praktycznymi radami jak postępować w przypadku ataku padaczki oraz informacjami jak zdiagnozować u siebie pierwsze objawy schorzeń neurologicznych. W razie rozpoznania oznak, należy jak najszybciej skontaktować się lekarzem neurologiem. Im wcześniej zauważymy symptomy choroby tym większe szanse na skuteczną terapię.

Jak pomóc choremu na padaczkę?

Ułóż chorego na boku i zabezpiecz go przed zakrztuszeniem się. Jest to pozycja boczna ustalona. Jeśli nie jest możliwe ułożenie chorego w tej pozycji, pozostaw go na plecach.

Nie wkładaj niczego pod głowę (koca, poduszki, kurtki itp.). Grozi to zapadnięciem się – języka i utrudnieniem oddychania! To częsty błąd popełniany przez przypadkowych świadków zdarzenia.

Nie podawaj leków ani nic do picia.

Ułatw oddychanie choremu (zdejmij krawat, rozepnij koszulę, otwórz okno).

Jeśli po 2-3 minutach atak nie mija, wezwij pogotowie.
leczenie padaczki

Główne objawy choroby Parkinsona

Najbardziej rozpoznawalnym objawem choroby Parkinsona jest drżenie (mimowolne, rytmiczne potrząsanie kończyną, głową lub całym ciałem). Choroba ta często rozpoczyna się sporadycznym drżeniem jednego palca, które ostatecznie rozszerza się na całe ramię.

Drżenie może obejmować tylko jedną część ciała lub stronę ciała, szczególnie we wczesnych stadiach choroby. Drżenie nie występuje u wszystkich cierpiących na chorobę Parkinsona.
Innym objawem tej choroby jest, często rozpoczynająca się w nogach i szyi, sztywność mięśni. Występuje u większości cierpiących na tę chorobę. Mięśnie stają się napięte i skurczone, a niektórzy chorzy odczuwają ból.

Spowolnienie ruchów lub brak ruchu. Z czasem u osoby chorej może się pojawić przygarbiona postawa i powolny chód z powłóczeniem nogami. Tacy chorzy mogą w konsekwencji utracić zdolność do poruszania się;

Zachwianie równowagi i koordynacji. Często chorzy nie mogą swobodnie wykonywać podstawowych czynności, takich jak wstanie z krzesła, łóżka, posłodzenie herbaty itd.

Leczenie Parkinsona to walka o opóźnienie postępującego rozwoju choroby.

Leczenie bólu kręgosłupa

pierwsza pomoc - osoba chora na padaczkę

Wraz z wiekiem ludzki kręgosłup często daje o sobie znać. Kłucie, mrowienie czy przewlekły ból może zależeć od trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy i wielu innych czynników.

Często na ból kręgosłupa pomagają ćwiczenia, masaże czy częsta zmiana pozycji pracy (dotyczy to głównie ludzi wykonujących siedzący tryb pracy).

Należy jednak pamiętać, że długotrwałego bólu kręgosłupa nie należy bagatelizować. Trzeba koniecznie udać się do specjalisty – neurologa lub ortopedy – który poprzez kompleksową diagnostykę oceni stan zdrowia pacjenta.

Warto pamiętać, że choroby kręgosłupa wcale nie muszą wiązać się z jego bezpośrednim bólem. Często zdarza się tak, że chorego bolą nogi, głowa czy pośladki.

Są także sytuacje, że chorobę innego narządu (np. serca, nerek, żołądka, płuc) można błędnie odczytywać jako chorobę kręgosłupa.

Leczenie padaczki

Leczenie padaczki czy bólu kręgosłupa to proces długotrwały i żmudny. W wielu przypadkach przewlekłych chorób układu nerwowego całkowite wyleczenie nie jest możliwie. Dlatego ważne jest zmniejszanie skutków takiej choroby. Aby to robić, trzeba być w stałym kontakcie z lekarzem